Навигација

Училишни лиги

Банер

Посетители

Има 196 гости присутни
Посетители досега: : 1360533

Project Appraisal Document

Банер

Мапа

Банер

Спортски прославен 20-ти Септември

Банер

Грижа и едукација на младата популација

Банер

Внатрешна ревизија

Банер

Политика за квалитет на Општина Ѓорче Петров

Банер

Насловна
Добредојдовте

 

002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015
016
017
018
019

 
Нови прозори и врати во градинката Детелинка PDF Печати Е-пошта
Среда, 27 Јули 2016
Завршија работите на поставување на нови ПВЦ прозори со висок квалитет и на објектот „Детелинка“, клон на градинката „Росица“, во УЗ „Мирче Ацев“ Oпштина Ѓорче Петров. По завршување  на  втората фаза со поставување на новите прозори и врати комплетиран е целиот објект. Со поставување на новата ПВЦ столарија несомнено ќе се добие поголема енергетска ефикасност. Со целосна реконструкција на кровот, доизградбата на  уште еден простор за прием на нови 50 дечиња и другите зафати на објектот направени во изминативе месеци објектот „Детелинка“ доби целосно нов лик но и подобри услови за престој на децата.
 
 
Повеќе...
 
Завршена е улицата „Антон Чехов” во Ѓорче PDF Печати Е-пошта
Вторник, 26 Јули 2016
Завршени се градежните работи на улицата „Антон Чехов” во населбата „Даме Груев”, која e дел од Проектот „15 нови улици во Ѓорче”. Реконструиран е дел од водоводната мрежа, изведена е нова атмосферска и фекална канализација и се поставени нови канделабри. Исто така се изведени и тротоари од двете страни на улицата со што е зголемена безбедноста на пешаците и учениците од блиското училиште OОУ „Страшо Пинџур”. Улицата е долга 220 метри и широка 5 метри со што видно ќе се подобри сообраќајниот режим на улицата, а жителите ќе имаат два излеза, еден кон улицата „Лука Геров” и другиот кон улицата „Антон Кецкаров I”. Изведувач на градежните работи е АД „Карпош”.
 
 
 
Новоселци го слават св Архангел Михаил двапати PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 25 Јули 2016
Првите податоци за селото Ново село, Општина Ѓорче Петров,  датираат уште од 1816 година. --Тогаш имало само 5 куќи и триесетина  жители,  а денес има повеќе од 400 куќи и над  2000 жители. Ние св Архангел Михаил го славиме два пати.  Го славиме и летниот и зимскиот . на 21 ноември. Не би знаел зошто летниот е селска слава а зимскиот е куќна слава за Новоселци но така е веќе 200 години.Така останало од старите.  
 
 
 
Повеќе...
 
Завршена е улицата „Австралиска” во Ѓорче PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 25 Јули 2016
Завршена е и втората фаза од доизградбата на улица „Австралиска” во населбата „Даме Груев”, која e дел од Проектот „15 нови улици во Ѓорче”. Извршена е реконструкција и на фекалната канализација, водоводната мрежа, а на оној дел на кој немаше поставена е нова фекална и атмосферска канализација. Улицата е со должина од 250 метри и широчина од 5 метри.Изведени се и тротоари и поставени се и 21 нова канделабра. Изведувач на градежните работи е АД „Карпош”.
 
 
 
Општина Ѓорче Петров апелира да не се оштетува шеталиштето на кејот на Вардар PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 25 Јули 2016
Преубавото  шеталиште покрај Вардар , во општината Ѓорче Петров секојдневно се уништува. Многупати општинските служби приметуваа оштетувања(читај крадење) на павер елементите на неколку места но со интервенција на надлежните служби работите се санираа. Никогаш не се престана со потрага на сторителите. Локалната полиција исто така е активно вклучена во истрагата но вештите крадци успеваат да ги надитрат овие служби. Со секојдневно оштетување штета на овој простор важен за ѓорчепетровци, се ускратува задоволството  во овие летни денови, кога на сите ние е неопходна прошетка покрај Вардар, каде што температурите се пониски барем за 2 до 3 степени заради постојаното дување на ветер.
 
 
 
Повеќе...
 
« ПочетокПред12345678910СледноКрај »

Лист 1 од 219

Translations

Macedonian Albanian Bulgarian Croatian English French Greek Italian Serbian Turkish

Актуелности

Реализирани проекти 2012

Банер

Реализирани проекти

Банер

Линкови

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Огласи

Банер
bottom

Виста Груп (с) Copyright 2009. Сите права се заштитени.